Zoo Liberec představí nové unikátní živočišné druhy
Už jste na vlastní oči viděli tropickou žabku listovnici pestrou? Nejspíš ne. Nově si ji můžete prohlédnout v Zoo Liberec. Ta je teprve třetí evropskou zahradou, která tyto vzácné žabky chová. Kromě toho zde na návštěvníky čeká řada novinek. A chybět nesmí ani tradiční lákadla – mláďata.
„Na letošní rok pro návštěvníky chystáme nový malý pavilon pro novozélandské papoušky nestory nea, rekonstrukci návštěvnických prostor pavilonu žiraf a novou naučnou stezku o sovách a dravcích,“ uvedla Barbara Tesařová, mluvčí Zoo Liberec. „Zároveň v Dětském koutku, který také spravuje Zoo Liberec, chystáme zbrusu nové vodní herní prvky a opravili jsme povrchy pro různá kola, odrážedla a motokáry i dopadové povrchy pod herními prvky. Zároveň také návštěvníkům představíme nové unikátní živočišné druhy. První z nich je tropická žabka listovnice pestrá, která od minulýho týdnu obývá zbrusu nové paludárium v pavilonu tropů. Liberecká zahrada je v současnosti jedinou zoo v ČR a třetí v Evropě, která tyto vzácné žabky chová,“ doplnila.
A nechybí ani nová mláďata. Liberecké stádo takinů se téměř zdvojnásobilo, během dvou týdnů přišla na svět hned čtyři mláďata. Při prvotní veterinární kontrole bylo zjištěno, že se jedná o dva samce a dvě samičky.
„Mláďata si spolu po celý den hrají a jako dozor mají u sebe vždy jednu ze samic, která je hlídá. Ve výběhu to tak vypadá jak v mateřské školce,“ směje se hlavní zoolog a mezinárodní koordinátor chovu takinů čínských Luboš Melichar. Každé ze čtyř mláďat přišlo na svět jiné matce, otce však mají společného. Je jím sedmiletý samec, poslední potomek původního páru. Ten byl výměnou za samce nosorožce indického dovezen roku 2002 přímo z Číny a jednalo o jediné exempláře tohoto druhu v mimo asijský kontinent. Dlouhou dobu tak byla Zoo Liberec jediným chovatelem takinů čínských v Evropě. Díky pravidelným úspěšným odchovům a stále se rozrůstajícímu stádu nakonec odchované jedince zahrada dávala k dispozici za účelem posílení chovu i dalším zoologickým zahradám a v současné době jsou potomci libereckých takinů k vidění i v šestnácti dalších evropských zoo, ale například i v Batu Secret Zoo v Indonésii nebo v zoologické zahradě San Diego v USA.
Zoo Liberec byla dlouhou dobu jediným chovatelem takinů čínských v Evropě. Díky pravidelným úspěšným odchovům a stále se rozrůstajícímu stádu nakonec odchované jedince zahrada dávala k dispozici za účelem posílení chovu i dalším zoologickým zahradám a v současné době jsou potomci libereckých takinů k vidění i v šestnácti dalších evropských zoo, ale například i v Batu Secret Zoo v Indonésii nebo v zoologické zahradě San Diego v USA.
Za dvacet let chovu se v zoo pod Ještědem narodilo celkem 48 mláďat, což ji řadí na první příčku nejúspěšnějších světových chovatelů tohoto ohroženého asijského sudokopytníka. „Ani letošní mláďata v naší zoo pravděpodobně nezůstanou trvale. Ještě před dosažením pohlavní dospělosti, která u tohoto druhu nastává do věku tří let, je coby koordinátor chovu doporučím k transportu do některé z evropských zoo sdružených v EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií),“ doplňuje Melichar.
V Zoo Liberec můžete na ploše 14 hektarů obdivovat přes 170 druhů zvířat ze všech kontinentů. Mezi nejzajímavější chované druhy patří zmíněný takin čínský, zebra bezhřívá a sob lesní, levhart sněžný, margay, pavián pláštíkový a mangabej žlutobřichý, viskača, dracéna krokodýlovitá nebo ara hyacintový a orlosup bradatý. Zcela mimořádná je zdejší kolekce horských kopytníků a dravých ptáků. Otevřeno zde mají každý den v roce.