Hrady,  Olomoucký,  Zámky

V zámeckém sklepě na Plumlově se ubytoval drak

Máte v plánu navštívit nějakou netypickou památku? Pak byste mohli zamířit například na zámek Plumlov na Prostějovsku. Nezvykle úzká památka nebyla vlastně nikdy zcela dokončena. Z původně plánových čtyř křídel, která měla tvořit čtverec s nádvořím uvnitř, bylo postaveno pouze jedno – navíc i tomu chyběla horní patra. Nic to však nemění na tom, že zámek stojí za to navštívit. Vybrat si můžete ze tří návštěvnických okruhů. První komentovaná prohlídka trvá asi hodinu a zavede vás do prvního až třetího patra zámku. Dozvíte se zajímavosti o historii hradu a zámku Plumlov, čeká na vás také výhled z bašty, expozice nábytku a bydlení, ale i stálé výstavy: archeologie Plumlovska, zbraně, lovecké trofeje, historická keramika a obrazy. Druhá trasa je naplánovaná na 35 minut a prohlídnete si dvě podlaží zámeckých sklepů s výkladem příběhů a bájí o Plumlově a jeho okolí. Projít třetí návštěvnický okruh s komentovanou prohlídkou zabere asi hodinu. Zamíříte do nikdy nedokončených prostor zámku, do čtvrtého a pátého patra a zámecké půdy. Součástí je také přízemí s vězením a výhled z bašty. Trasa je mírně náročná a vychází pravidelně v 15 hodin, v jiném čase pouze po předchozí domluvě. Kapacita této prohlídky je maximálně 15 osob.

S kastelánem zámku Pavlem Zástěrou jsme si povídali nejen o hradu, o náročném minulém a letošním roce, ale také o drakovi, který nově číhá na návštěvníky sklepení… 

Zámek Plumlov. Foto: Petr Školař

 

Zasáhla vás nějakým způsobem protikoronavirová opatření? 

Proticoronavirová opatření nás jako i jiné subjekty zasáhla. Hlavně nemožností pracovat s návštěvníky. Jak návštěvníky zámeckých expozic, tak návštěvníky akcí u nás pořádaných. Loňská sezóna se nám tím zkrátila zhruba na polovinu. Náš rozpočet provozu zámku je přímo závislý na tržbách tržeb a úbytek tržeb přivodil nemálo problémů.

Kastelán zámku Plumlov Pavel Zástěra. Foto: Archív Pavla Zástěry
 
Jak jste se připravovali na tuto nejistou sezónu? 
 
Novou sezónu jsme připravili tak, jako by žádná omezení neměla být a jen ubíráme, co se konat nebude, zatím bez investičních ztrát.
 
Nachystali jste pro návštěvníky nějaké novinky? 
 
Právě s očekáváním omezení jsme nemohli šlapat na tenký led a připravovat něco nového. Akce připravujeme ve spolupráci s dalšími prověřenými pořadateli, takže případné zrušení akce je součástí dohody, která žádnou stranu ještě víc nepoškodí. Takže návštěvníci můžou očekávat spektrum akcí, zhruba dle scénáře minulých let, tedy akce pro děti, šermíře, divadla, možná víc bude akcí hudebních.
 
Zámek Plumlov. Foto: Petr Školař

Kdybyste chtěl někoho přesvědčit, aby si přijel prohlédnout zámek Plumlov, čím byste ho nalákal?  

 
Nejspíš na celou atmosféru zámku, kvůli které se k nám návštěvníci rádi vrací, samozřejmě na kvalitní akce. Děti bych nalákal na nového draka, který se letos na jaře ubytoval v našem zámeckém sklepě…. 🙂
 
Mate v plánu nějaké opravy, úpravy nebo jiné změny? 
 

To, čím byla omezení pro nás pozitivní, je, že údržbářské a restaurátorské práce mohly probíhat dále než v jiných letech. V současnosti probíhají práce na opravě bašty, její sanace a odvlhčení i zdí přiléhajících. Dále děláme drobné úpravy a doplnění pátého a šes

Zámek Plumlov. Foto: Petr Školař

tého podlaží tak, aby zde v těchto hrubých nedokončených zámeckých prostorách mohla vzniknout nová expozice nebo galerie.  V přípravách pak stále máme opravu vstupní vnější strany Nízkého zámku a zdobnou nádvorní fasádu Vysokého zámku. V přípravě jsou také některé úpravy ke zkvalitnění bezpečnosti návštěvníků i exponátů.

 
Zámek má dlouhou a bohatou historii. Na takových místech se ale leckdy dějí nevysvětlitelné věci. Máte Vy sám nějakou takovou zkušenost? 
 
Přímý zážitek s tím, že bych potkal ducha nebo poletující nábytek nemám. 🙂 Vše je však o pocitech a zde bych řekl, že jsou chvíle, místa, popř. atmosféra v určitém čase, kdy moje smysly neukazují vše racionálně…..
Akce na zámku Plumlov. Foto: Petr Školař
Zámek Plumlov. Foto: Petr Školař
Akce na zámku Plumlov. Foto: Petr Školař
Akce na zámku Plumlov. Foto: Petr Školař
Zámek Plumlov. Foto: Petr Školař