Hrady,  Olomoucký

Na Bouzov se vrátí restaurovaný popravčí meč

Pohádkový hrad Bouzov se pomalu připravuje na otevření většiny svých prohlídkových okruhů. V této sezóně čeká na návštěvníky nejen návrat tradičních akcí, ale třeba také zajímavé výstavy. Do expozice v hradní zbrojnici se navíc vrátí restaurovaný popravčí meč.

Hrad Bouzov. Foto: Archív hradu Bouzov

V průběhu března můžete na Bouzově absolvovat zimní trasu, která vás zavede do reprezentativních prostor hradu. Navštívíte starou kancelář, schodištní halu, Alžbětino křídlo, podsebití, kapitulní síň, rytířský sál, loveckou síň, služební jídelnu, kuchyň, kapli a zbrojnici. Hrad je v březnu otevřený od pondělí do pátku od 11 do 13 hodin, o víkendu od 10 do 14 hodin. Většina zbylých prohlídkových tras se otevře na začátku dubna. 

„V roce 2022 chystáme pro naše návštěvníky návrat tradičních akcí, jako jsou Velikonoční prohlídky, Čarodějnické prohlídky a také s nimi spojené výtvarné dílny,“ uvedla Sylva Bucherová, zástupce kastelánky hradu Bouzov.  V červenci se zde uskuteční festival `Víkend s princeznou Šahrazád` a v srpnu `Bouzovský mumraj`. „Připravujeme také výstavu v prostorách historických maštalí na prvním nádvoří, která se bude týkat lovectví na bouzovském panství. Na konci září a října proběhnou prohlídky se strašidly a v prosinci s vámi oslavíme advent a vánoční svátky. Novinkou letošního roku bude výstava v hradním sklepení, která vás zavede do doby přestavby hradu Bouzova. Pomocí velkoformátových fotografií dochovaných z té doby, si budete moci představit, jak velký byl rozsah stavebních prací v letech 1895 – 1910. Součástí této prohlídky bude také virtuální prohlídka černé kuchyně, která stála na druhém hradním nádvoří,“ popsala. 

Do hradní zbrojnice se také vrátí restaurovaný popravčí meč a bude vystavený ve vitríně, zájemci si ho tedy budou moct detailně prohlédnout. 

„V rámci sbírky na opravu hradních varhan je vyhlášena možnost adopce píšťal. Zájemci mohou přispět na opravu konkrétní píšťaly, kterou si vyberou. Přispěvatelé budou zveřejněni na webových stránkách hradu Bouzova a jejich seznam bude uschován v časové schránce přímo ve varhanách,“ doplnila Sylva Bucherová.

Romantický hrad Bouzov se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Byl založený na přelomu 13. a 14. století a do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu a v roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku.

Hrad je plně zařízen a vybaven obrazy, uměleckými předměty, historickým i na míru vyrobeným nábytkem. Dnešní podobu typického romantického sídla s cimbuřími, arkýři, střílnami a chrliči získal hrad po rozsáhlé přestavbě v letech 1896-1910. Unikátní jsou dva funkční padací mosty a padací mříž, které mohou návštěvníci spatřit v provozu při slavnostních příležitostech – zahájení a ukončení sezóny, vernisáže výstav, hradní jarmark a karneval apod.

Magické kouzlo hradu jej trvale činí vyhledávaným objektem pro pořádání společenských akcí, koncertů, divadelních představení, výstav a svateb. Svoji roli si také zahrál v mnoha pohádkách a historických filmech. Bouzov nabízí k pronájmu velké množství rozmanitých  interiérů – sálů, síní a nádvoří.