Jihomoravský,  Krajina,  Zámky

V Lednici začíná revitalizace zámeckého parku

Víte, který zámek v České republice je nejnavštěvovanější? Pokud říkáte Lednice, máte pravdu! V roce 2019 sem zavítalo takřka 389 tisíc lidí. Kvůli epidemii covid-19 musela být i tato památka  uzavřená a výpadek příjmů ze vstupného se tak logicky projevil v rozpočtu. I přes to na návštěvníky čeká několik novinek a navíc začíná i náročná revitalizace zámeckého parku. Nejen o tom jsme si povídali s Ivanou Holáskovou, kastelánkou Státního zámku Lednice.

Ivana Holásková, kastelánka Státního zámku Lednice. Foto: Archív Ivany Holáskové

► Jak moc vás zasáhla protikoronavirová opatření? 

Zámek Lednice by za normálních okolností byl otevřen od února. Uzavření objektu způsobilo, že jsme přišli o zhruba 15 milionů Kč na tržbách, což se projeví na běžné údržbě a provozu.

► Prozradíte, jak jste se připravovali na tuto nejistou sezónu? 

Samozřejmě jsme byli připraveni na otevření ze dne na den, plánovali jsme i kulturní akce, které by se měly uskutečnit v letní sezóně, věnovali jsme se podrobnému úklidu a údržbě, uspořádáním archívů a činnostem, na které by v plném provozu nebylo tolik času.

► Můžou se návštěvníci těšit na nějaké novinky? 

Vybudovali jsme nové návštěvnické centrum u minaretu s toaletami, občerstvením a pokladnou, takže návštěvníci budou mít k dispozici moderní a komfortní služby.

► Chystáte i nějaké další úpravy, opravy nebo podobné změny? 

V současné době zahajujeme velký projekt Revitalizace zámeckého parku, která by měl trvat do roku 2023. Zahrnuje památkovou obnovu unikátního prostoru pod skleníkem, tzv.katakomb, Maurského domu, opravu mostu, restaurování soch, opravu a vybudování cest, nové lavičky, koše a další. 

Lednicko-valtický areál. © CzechTourism – Photo Bank Autor: Jiří Jiroušek

► Kdybyste chtěla někoho přesvědčit, aby si přijel prohlédnout areál, čím byste ho nalákala? 

Myslím, že nemusíme do lednicko-valtického areálu nijak zvlášť lákat J. Lednice je nejnavštěvovanějším objektem v ČR, spojení památky UNESCO, nádherné, lidmi tvarované krajiny, parku a spousty drobných staveb, vinařství, cyklistiky, to vše je velmi přitažlivé.