Krajina,  Ústecký

U Šluknova vznikla nová naučná stezka U Divého muže

Nová naučná stezka s názvem U Divého muže byla v pondělí slavnostně otevřena veřejnosti. Pojmenovaná je podle divého muže Knauta, který podle pověsti v těchto místech v minulosti řádil. Stezku vybudovali členové základní organizace Českého svazu ochránců přírody při střední lesnické škole Šluknov společně s žáky této školy, a to za finanční podpory generálního partnera Českého svazu ochránců přírody společnosti NET4GAS.

Nová naučná stezka s názvem U Divého muže byla slavnostně otevřena veřejnosti. Pojmenovaná je podle divého muže Knauta, který podle pověsti v těchto místech v minulosti řádil. Foto: Kateřina Burešová.

Stezka, jejíž začátek naleznete na odbočce cesty od Čítkova mlýna do Šluknova (50.9848008N, 14.4597667E), má celkem tři zastavení. První zastavení se věnuje pověsti o Divém muži, který v dávných dobách žil v místních lesích a děsil obyvatele celého okolí. Upozorňuje také na nedaleký pomníček, blízko kterého dříve stála chata Schweidrichhäusel, ve které se scházel místní pánský spolek. 

Stezka dále vede až k bývalému žulovému lomu, kde se nachází další zastavení s informační tabulí. Lokalita je zajímavá nejen mineralogicky a geologicky, ale nachází se zde také vzácná fauna a flóra. V nižší úrovni lomu nalezneme populace orchideje prstnatce Fuchsova. V poslední etáži lomu vzniklo jezírko, ve kterém se vyskytuje čolek obecný a další obojživelníci. Podzemní prostory lomu a nedalekého dolu Schweidrich jsou zimovištěm několika druhů chráněných netopýrů: netopýr velký, netopýr Brandtův, netopýr řasnatý, netopýr severní, netopýr ušatý a netopýr vodní. 

V lese před prvním zastavením se naučná stezka rozděluje, a pokud se návštěvník rozhodne jít na opačnou stranu než k směrem k lomu, dojde až na Jelení skálu na tzv. Grohmannovu výšinu. Vzhledem k současnému odlesnění smrkových porostů se návštěvníkovi naskytne jedinečný výhled do okolí Šluknova. Takový výhled tu byl naposledy k vidění před 80 lety. K orientaci může využít dřevěnou panoramatickou tabuli. 

Celková délka trasy tam a zpět je cca 2,5 km. Část cesty je možné absolvovat i s kočárkem. Parkoviště pro návštěvníky je u Čítkova mlýna, případně je možné využít pěší trasu ze zhruba 2 km vzdáleného Šluknova. Na stezce se nacházejí také odpočívadla v podobě laviček. 

Naučná stezka vznikla za finanční podpory generálního partnera Českého svazu ochránců přírody, společnosti NET4GAS. Jedná se o sedmou lokalitu otevřenou v rámci programu Blíž přírodě v Ústeckém kraji.  Společnost NET4GAS podporuje projekty v oblasti ochrany přírody po celé České republice již šestnáctým rokem.