Hrady,  Vysočina

Na Roštejně letos chystají víc netradičních prohlídek

Už jen necelý měsíc zbývá do chvíle, kdy se opět otevřou brány hradu Roštejn na Vysočině. První hosty zde přivítají v sobotu 2. dubna. Návštěvníci se letos mohou těšit třeba na netradiční prohlídky, ale i novinky z hradní expozici.

Hrad Roštejn. Foto: Archív správy hradu

A co letos příchozí čeká? V roce 2022 se správa hradu těší především na návrat k normálnímu provozu po dvou `covidových` letech. 

„Po delší odmlce se proto letos vrátí tradiční jarní akce jako jsou Myslivecký den 30.4. a Roštejnský hodokvas 7.5. I přes léto potom budou pokračovat všechny kulturní akce, na které jsou návštěvníci na hradě zvyklí, jako divadelní prohlídky a jazzový festival,“ uvedla kastelánka hradu Roštejn Kateřina Rozinková

Ani na Roštejně však nebudou nouze o novinky. 

„Novinkami letošní sezony bude větší zapojení edukačních programů a dalších typů netradičních prohlídek nejen pro organizované skupiny, ale i pro běžné individuální turisty během předem vypsaných termínů. V roce 2019 plně zpřístupněné nové podoby hradních expozic budou v letošním roce drobně doplněny dalšími trofejemi a podobnými sbírkovými předměty, které byly získány v posledních letech,“ doplnila kastelánka. 

Pozdně gotický hrad, který se zvedá na skalnatém vrchu v výšce 677 m.n.m v romantické krajině Javořických vrchů u vsi Doupě, byl vybudován pány z Hradce v první polovině 14. století. V roce 1915 hrad vyhořel. Zásadní opravy začaly až v roce 1958. Část hradu byla pro veřejnost otevřena v roce 1969. Po dalších opravách byly ostatní interiery na dnešní trase zpřístupněny v roce 1982. Poslední významné úpravy hradu proběhly v letech 2017 – 2020, kdy byly zpřístupněny současné podoby návštěvnických tras zaměřené na historii Roštejna jako loveckého sídla. Dnes jsou zde vystaveny sbírky z fondu Muzea Vysočiny v Jihlavě.

S hradem se pojí také několik pověstí. Jedna z nich popisuje, jak čert stavěl Roštejn: 

Pán na Telči chtěl mít na kopci na skále hrad, ale neměl peníze ani stavitele. Upsal se tedy ďáblu, který dokonce slíbil postavit hrad za pouhou jednu noc. Nosil kameny od Telče a stavbu by do rána určitě stihl postavit. Ale na Starém Městě žila chytrá selka, která hradního pána tajně milovala. Před rozedněním proto probudila kohouta, ten zakokrhal a hloupý čert si myslel, že už je ráno. Stavbu proto nedokončil. Poslední kámen odhodil vztekle směrem ke Staroměstskému rybníku a pán tak byl zachráněn od pekelných sil. (Zdroj: oficiální webové stránky hradu Roštejn)