Karlovarský,  Muzea,  Památky

Jak původně vypadal legendární František? To ukazuje nová expozice

Kdo někdy navštívil Františkovy Lázně, určitě zná i sochu Františka – chlapečka s rybou. Pro štěstí se mu sahá na palec, pro povzbuzení plodnosti… ehm, vy jistě víte kam. 🙂 Ostatně, tuto tradici uvidíte na první pohled, osahaným místům totiž chybí pro bronz typická patina.  Jenže socha, kterou lidé znají z parku nedaleko Františkova pramene, není tou původní. Za tou musíte jít do františkolázeňského městského muzea.

Františkovy proměny. Foto: Václava Simeonová a archív MMFL

Návštěvníci v Městském muzeu Františkovy Lázně můžou vidět nejen původní Františkovu podobu, ale díky zrestaurování plastiky i její původní barvu. „Keramická plastika chlapce s rybou byla roku 1934 umístěna do záhonů u Františkova pramene jako symbol jeho pověstné síly. Chlapečkův pramen, jak se Františkovu prameni již v 19. století přezdívalo, prý umí pomoci každé ženě, která si přeje syna,“ uvedla Petra Polívková, pracovnice pro práci s veřejností a médii Městského muzea Františkovy Lázně. „V 50. letech 20. století pak místní fotografové léčivou sílu pramene vztáhli přímo na plastiku chlapce, kterému se od té doby říká František,“ vysvětlila. 

Zrestaurovaný František. Foto: Václava Simeonová

Pokud se chystáte do Františkových Lázní, protože potřebujete povzbudit onu zmíněnou plodnost, nečtěte dál. Marcel Fišer v knize Umění ve Františkových Lázních připomíná, jak tato pověst vznikla. Čerpá z rozhovoru s fotografem Otou Škardou, text byl původně publikován v Lázeňských listech v roce 1997. „Ženy se rády nechávaly fotit u toho zrzavého chlapečka. A já chtěl, aby ty obrázky byly živé, pěkné, tak jsem jim třeba řekl – víte, to přilo samo, zevnitř, nic jsem nepřipravovat -, řekl jsem: `Chcete chlapečka? Tak ho chytněte za levou nožičku!` Prostě aby měly náladu!“ 

Kvůli opakovanému poškozování dnes na místě Mayerlovy Plastiky stojí již čtvrtá verze „Františka“. Více než samotné dílo je však podle historika umění a ředitele Galerie výtvarného umění v Chebu Mgr. Marcela Fišera, Ph.D. mnohem zajímavější kult, který se k němu váže. Pro Česko je ojedinělý, neboť lze Františka skutečně vnímat jako obdobu slavného bruselského „Manneken Pis“. Františkovu historii Fišer zpracoval již v roce 2017. Pomoc mu tehdy poskytla františkolázeňská rodačka Dr. Ulrike Zischka z Mnichova, která také během slavnostního večera v muzeu promluvila o svých vzpomínkách na rodinného přítele sochaře Adolfa Mayerla. 

A právě 30. července 2021 došlo v Městském muzeu Františkovy Lázně ke slavnostnímu odhalení zrestaurované Mayerlovy keramické plastiky z roku 1934. Restaurátorské práce provedla restaurátorka Městského muzea Františkovy Lázně Lucie Kališová. Plastice, která vykazovala známky opakovaného poškození a v 2. polovině 20. století byla opatřena nepůvodním nátěrem imitující bronz, vrátila původní vzhled. Odhalení díla bylo spojeno s vernisáží nové části stálé expozice muzea, která prezentuje dosud málo známá fakta o životě a působení sochaře Adolfa Mayerla ve Františkových Lázních. Plastiku navíc poprvé v poválečné historii města prezentuje v dobovém kontextu. 

A zajímavost na závěr: Víte, že od července 2021 jsou Františkovy Lázně spolu s dalšími deseti evropskými lázeňskými městy zapsány na seznam světového kulturního dědictví UNESCO?