Plzeňský,  ZOO

Hlavním lákadlem Zoo Plzeň bude nový výběh pro lvy

Zoo Plzeň je nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Plzeňském kraji. Jen loni sem zavítalo 372 tisíc návštěvníků. A protože zde hlavní sezóna právě začala, podíváme se na to, jaké novinky zde pro letošek chystají.

Lev berberský. Foto: Kateřina Misíková

Hlavní novinkou roku bude modernizovaný venkovní výběh lvů berberských. „Záměrem právě probíhající rozsáhlé akce je původní celoroční venkovní expoziční výběh pro lvy berberské modernizovat, tj. upravit a doplnit bezpečnostní prvky tak, aby vyhovoval nově přijatým legislativním a veterinárním požadavkům týkající se chovu lvů,“ popsal Martin Votruba, mluvčí Zoo Plzeň. „Součástí nového ohraničení expozice se stanou doplňkové informační objekty a vyhlídky do venkovní expozice lvů jako Berberská vyhlídka nebo Rajská zahrada. Záměrem investora je tyto doplňkové objekty koncipovat jako objekty v berberském stylu s doplňkovými informacemi pro návštěvníky o kultuře a o tom jaký vliv měl právě lev berberský na tuto kulturu. Přesahem této myšlenky je část věnovaná informacím o výskytu lva v českých dějinách a české heraldice,“ uvedl mluvčí. 

Lví berberští jsou v Zoo Plzeň chováni od roku 2002, kdy vznikl stávající výběh. „Do té doby zde žili pouze lvi pustinní neurčeného poddruhu v klecích a od roku 1974 nedošlo k odchovu,“ podotkl Martin Votruba.

V Zoo Plzeň odchovali už osm mláďat, první se narodilo v roce 2016. „Nejmladším, Fazanovi a Faridě budou 4.8. 2022 dva roky a žijí nyní spolu s rodiči Matesem a Tamikou. Výhledově je čeká odjezd do nových domovů v různých zoo. Odchovaní starší sourozenci jsou například ve Francii (3 různé zoo), rakouském Herbersteinu, kde se již prvorozená Amira rozmnožuje a v Zoo Chleby,“ doplnil mluvčí. 

Pásovec kulovitý. Foto: Kateřiny Misíkové

Návštěvníci se mohou dále těšit na erbovní plameňáky nebo populární lemury v novém kabátě, celý dojem ze zoo doplní i další botanické a smíšené expozice.

„Mezi nejčerstvější novinky patří dvě přivezené klisny zebry bezhřívé, prosincový přírůstek – pár takinů zlatých nebo antilopky dikdik Kirkův. Plno mláďat tradičně hlásí statek Lüftnerka, další mládě opice chvostana bělolícího přidává amazonský pavilon. V kalendáriu akcí je pro rok 2022 připraveno tradiční portfolio od vyhánění zimy přes velikonoční program po advent,“ dodal Martin Votruba. 

V Zoo Plzeň začala 1. března hlavní sezóna. Otevírací doba areálu je od 8 do 19 hodin, pokladny Zoo a Botanické zahrady jsou otevřené od 8 do 18 hodin. Začátkem dubna zahájí sezónu také DinoPark.