Karlovarský,  Krajina,  Moravskoslezský,  Plzeňský,  Praha,  Středočeský,  Ústecký,  Zlínský

I doma můžete objevit Provence, Benátky nebo šikmou věž 

Lákají vás zahraniční turistické cíle, ale vám se nechce jet mimo naši republiku? Nevadí! I v České republice najdete řadu zajímavých míst, která vás přenesou na jiná místa Evropy. 

Levandulové pole ve Starovičkách na Břeclavsku. Foto: Pixabay/ ivabalk

Moravská Provence 

Milujete vůni levandule? Pak můžete zamířit do “Moravské Provence”, tedy na levandulovou farmu ve Starovičkách na Břeclavsku. Farma získala prestižní titul Mladý farmář roku ČR 2020 a ročně přiláká tisíce lidí. Péče o levandulové pole není jednoduchá a stará se o něj tým lidí. I to je důvod, proč je vstup zpoplatněný. Děti do 6 let mají vstup zdarma, děti od 6 do 15 let zaplatí 20 korun a vstupné pro dospělého vyjde na 60 korun. Vstupenky zakoupíte v obchůdku nebo přímo na levandulovém políčku u vstupu. 

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem. Foto: usti-nad-labem.cz

Šikmá věž v Pise? Také v Ústí! 

Šikmá věž v Pise je velkým lákadlem. Také v Česku můžete navštívit místo, kde věž nedrží pravý úhel. Podle webu KudyzNudy je nejšikmější v Česku 65 metrů vysoká věž gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem. Chrám z 12. století získal dnešní podobu při přestavbě na přelomu 19. a 20. století podle návrhu architekta Josefa Mockera, autora dostavby pražské katedrály sv. Víta. To ale ještě byla věž rovná, o dva metry z osy se vychýlila až po americkém bombardování na sklonku druhé světové války. Jen pro zajímavost, věž v Pise je vychýlená o čtyři metry.

Český Stonehenge 

Řada lidí sní o tom, že uvidí Stonehenge. V České republice je hned několik míst, která jsou mu podobná. My jsme vybrali novodobé menhiry u Těšovic nedaleko Kolovče. Zde najdete pole, na kterém jsou vztyčené kameny, které tvoří různé obrazce. A nadšenci, kteří toto lákadlo vytvořili, si dali opravdu záležet. Z jedné strany jde prý o bránu do pekla, z druhé strany do nebe.

Koňská podkova na Vltavě 

Určitě jste někdy narazili na snímek největšího vodního meandru ve tvaru podkovy na světě. Nachází se v Arizoně, vytvořila jej řeka Colorado a řeka zde “zatáčí” o 270°. Podobnou krásu vytvořila i naše Vltava, stačí se vydat k Solenické podkově na Příbramsku. Dobrý výhled poskytnou skaliska Na Vraném.

Solenicka podkova. Foto: © CzechTourism – Photo Bank Author: Libor Sváček/ Vydavatelství MCU

České Benátky 

Jestli na nás nějaké místo dělá dojem tuzemských Benátek, pak je to rozhodně Čertovka. Tu najdete v Praze na Malé Straně. Umělý vodní náhon vybudoval ve 12. století řád Maltézských rytířů. Jejich cílem ale nebyly romantické projížďky na gondole, nýbrž nahnat vodu k mlýnům, které byly kolem Kampy.

Pražské mlýny. Foto: Pixabay/ Pierre9x6

Český Yellowstone 

Asi pět kilometrů od Františkových Lázních najdete Národní přírodní rezervaci Soos, které se přezdívá i Český Yellowstone. Sooská oblast představuje rozsáhlá rašeliniště a slatiniště, kde v mofetách – laicky bahenních sopkách – vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, jež bylo kdysi plné slané minerální vody. V Soosu po něm zůstala skutečná evropská rarita – křemelinový štít. Ten tvoří zbytky schránek jezerních řas rozsivek usazených na dně jezera, které jsou pokryté žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. To vše dohromady vytváří fascinující obraz měsíční krajiny. Díky unikátním podmínkám žije v rezervaci řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin.

Národní přírodní rezervace Soos nedaleko Františkových Lázní. © CzechTourism

 

Víte o dalších místech, která by mohla konkurovat svým celosvětově proslulejším kolegům? Napište nám do komentářů na FB, nebo klidně na e-mail nase@vyletoviny.cz!