Liberecký,  Zámky

Zámek v Opočně nově zpřístupňuje druhé patro

Během zimních měsíců došlo na zámku v Opočně ke kompletní reinstalaci prohlídkových tras. Největší změny proběhly ve druhém patře, kde vznikl samostatný prohlídkový okruh představující soukromé hostinské pokoje nejbližších příbuzných tehdejšího majitele zámku, knížete Josefa II. Colloredo-Mannsfelda, rodové muzeum a také vyhlášené opočenské zbrojnice. Návštěvníkům se nová trasa představila tento týden.

Trauttmansdorffská ložnice. Foto: Archív správy zámku

Celková reinstalace trvala bezmála pět měsíců a jedná se o největší změnu expozic i návštěvnického provozu na opočenském zámku od konce druhé světové války. Zámek nyní nabízí dva plnohodnotné prohlídkové okruhy (1. a 2. patro zámku), na nichž je nově prezentováno zhruba dalších šest tisíc předmětů, které byly dosud v depozitářích. Ve druhém patře se návštěvníkům představuje celkem 21 místností, z nich 18 premiérově. Významnou novinkou je také začlenění procházky po arkádách do obou prohlídkových okruhů. 

Rok pro otevření i úpravy opočenských zámeckých interiérů nebyl vybrán náhodně – zámek v roce 2022 slaví sto let od svého zpřístupnění, neboť v omezené míře se zde provázelo již za první republiky. Tehdy byla obdivována hlavně zbrojnice, obrazárna či knihovna. Nyní v rámci dvou prohlídkových okruhů budou návštěvníci moci ocenit celkem 40 místností představující vrcholnou éru colloredo-mannsfeldského panství“, vysvětluje načasování reinstalace Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu. 

Schonburg-Hartensteinská ložnice. Foto: Archív správy zámku

Reinstalace vychází z fotografií a inventáře zámku z roku 1910. Josef II. Colloredo-Mannsfeld se rozhodl ze zámku udělat rodovou pokladnici a svezl na Opočno veškeré sbírky rodu z hradů a zámků po monarchii, které pak výrazně rozšiřoval například i o trofeje a upomínky z výprav po severní Americe a Africe. Do této éry se zámek nyní vrátil, protože zde probíhaly i poslední větší úpravy interiérů. „Unikátnost okruhů doplňuje i skutečnost, že bezmála 98 procent vystaveného mobiliáře je mobiliář kmenový, to není až tak obvyklé“, vysvětluje Tomáš Kořínek, kastelán a zároveň autor reinstalačního libreta, a dodává: „V západním křídle se teprve začínají restaurovat vzácně dochované tapety a malby. V této části zámku návštěvníci uvidí, jak celý proces obnovy probíhá a budou mít další roky srovnání, jak vypadají zrestaurované místnosti a místnosti, které na svou obnovu teprve čekají.“

„Během dvou let se na Královéhradecku a Pardubicku podařily kompletní reinstalace tří objektů – kromě zámku Opočno také na náchodském zámku a na zámku v Litomyšli, čímž pokračujeme v trendu představovat veřejnosti skutečné funkce interiérů jako míst, kde se žilo. Modernizujeme za dodržení všech historických skutečností již zastaralé expozice a s tím souvisí i poutavější a pestřejší průvodcovský výklad“, nezastírá spokojenost s novými okruhy Miloš Kadlec, ředitel ÚPS na Sychrově, pod jehož správu opočenský zámek spadá.

Nový prohlídkový okruh byl veřejnosti zpřístupněn tento týden a navštívit jej můžete v provozní době zámku. Jeho prohlídka trvá 55 minut a vstupenky lze zakoupit také on-line – více na www.zamek-opocno.cz.

Reinstalací prošlo také první patro. Zde můžete vidět původní podobu Reprezentačního salonu. Foto: Archív správy zámku
Reprezentační salon po reinstalaci. Foto: Archív správy zámku