Karlovarský,  Památky

Vápenka u Loučné pod Klínovcem se opět otevřela veřejnosti

Od počátku června je pro veřejnost opět otevřena historická vápenka v Háji u Loučné pod Klínovcem, jediné zařízení svého druhu v českém Krušnohoří. Při prohlídkách s průvodcem je možné navštívit i vnitřní prostory vápenky a seznámit se s celým procesem výroby páleného vápna. V přilehlém lomu pak zájemci zjistí, jak se se zde vápenec těžil a přepravoval do vápenných pecí.

Vápenka u Loučné pod Klínovcem se opět otevřela veřejnosti. Foto: Archív Montanregion Krušné hory – Erzgebirge, o.p.s.

Z původního objektu, který byl vybudován v polovině 19. století a svému účelu sloužil až do 20. let minulého století, se dochovaly dvě osmiboké šachtové pece a zbytky dalších budov. V roce 2019 prošla památkově chráněná vápenka, která je přidruženým objektem památky světového dědictví UNESCO Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří, náročnou obnovou, díky níž bylo možné zpřístupnit i její unikátní interiér.

Prohlídky s průvodcem se konají zpravidla v úterý a ve čtvrtek v 10:30 a 14:00 hodin, v pátek v 10:30 hodin a v sobotu a v neděli 10:30 a 14:00 hodin. Jestli se prohlídka bude skutečně konat, si lze snadno ověřit na webovém portálu. https://rezervace.montanregion.cz/, kde je možné si ji i rezervovat a rovnou zaplatit. Vstupenku pak kupující obdrží po zaplacení ihned elektronicky. Prohlídky jsou vhodné i pro rodiny s dětmi.