Zachránit krkonošské louky pomáhají dotace
Krkonošský národní park je znám svou arkto-alpínskou tundrou a krkonošskými lesy. Neméně významným fenoménem však byly a jsou zdejší louky, na nichž se nachází pestrá rodina rostlin i živočichů vázaných svým životem právě na louky. Aby tomu tak bylo i nadále, Správa KRNAP už více než dvě desetiletí aktivně podporuje péči o louky našich nejvyšších hor. Využívá k tomu prostředky z programů Ministerstva životního prostředí a Operačního programu Životní prostředí. V loňském roce byla částkou 12,5 mil. korun podpořena péče na 750 hektarech krkonošských luk. Posledním zdrojem financování je Program rozvoje venkova Ministerstva zemědělství, kdy Správě KRNAP přísluší pouze komunikace s hospodáři ohledně vhodných způsobů a termínů zemědělských prací.
„Jakmile se roční období přehoupne do jara, nastává krátké, intenzivní období příprav před hlavní sezonou růstu, kvetení, rozmnožování, sečení a mnohého dalšího. Nový život se nerodí jen venku, ale i u našich hospodářů. S příchodem jara je zapotřebí louky připravit. To spočívá zejména ve vyhrabání staré trávy. S tím nám na menších botanicky vzácných lokalitách pomáhají žáci především místních škol. Větším loukám musí postačit strojní vláčení čechrající mech i polehlou stařinu a zarovnávající nerovnosti třeba po podzimním rytí divokých prasat. Vláčení též příznivě podporuje vsakování jarní vláhy, dostupnost živin, odnožování a vzcházení slabších druhů rostlin,“ uvedl Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP.
S příchodem jara také začíná fungovat terénní pracovní skupina, která jako součást projektu Obnovný management krkonošských luk bude do konce listopadu na loukách pomáhat s výřezy náletových dřevin, úpravou stružek, sběrem kamenů i v boji s invazivními druhy rostlin (šťovíkem alpským, lupinou mnoholistou, křídlatkami i dalšími).
„Zmiňovaný projekt běžící od roku 2018 a má před sebou poslední dvě sezony. Doposud bylo do péče o louky zapojeno 54 hospodářů. Zejména díky nim se projektu každoročně daří zajistit péči pro přibližně 350 hektarů na 50 lokalitách po celém území národního parku (např.: Zadní Rennerovky, Friesovy Boudy, Dvoračky, Studniční Boudy, Braunovy Louky a mnohé další),“ podotkl mluvčí.
Hospodáři prospívají loukám řadou prací. V minulém roce bylo pouze v rámci projektu vláčeno 108 hektarů, hospodářskými zvířaty vypaseno bezmála 130 hektarů luk (nejčastěji ovcemi, kravami ale i koňmi), navíc na 50 hektarech byly přesekány nedopasky. Na 45 hektarech proběhla senoseč, 70 hektarů bylo posekáno s následným odvozem travní hmoty. Dále se podařilo pohnojit 8 hektarů luk a povápnit 13 hektarů.
Na některé práce nestačí hospodáři, pracovní skupina ani nikdo jiný ze Správy KRNAP. Proto jsou oslovování externí zhotovitelé, kteří provádí technicky náročné výřezy vzrostlých stromů, frézování pařezů, převoz kompostů, asanaci skládek a podobně.
„Správná péče o louky není jen o zachování našeho přírodního bohatství v podobě stovek druhů rostlin, živočichů a prostředí, kde mohou žít. Jde o koloběh života, který je potřeba zachovat a chránit,“ dodal Radek Drahný.