Plzeňský,  ZOO

Plzeňská zoo oslavila Světový den želv skvělou zprávou

Na dnešek připadá Světový den želv a v plzeňské zoo jej letos můžou oslavit zvlášť radostně! Podařil se jim totiž poprvé v historii Zoo Plzeň raritní úspěšný odchov u želvy trpasličí, někdy nazývané i želvička trpasličí.

Želva trpasličí. Foto: Kateřina Misíková

„Jedná se o nejmenší suchozemský druh želvy, žijící pouze na území MaléhoNamaqualandu v Jihoafrické republice. Želva trpasličí dorůstá maximální délky pouze 8 cm,“ popisuje kurátor plazů Ondřej Trávníček. „V expozici sukulentní skleník chováme momentálně jeden pár želv tohoto druhu. Želvy jsou majetkem Homopus Research Foundation sídlícím v Holandsku, který vede záchranný program Dwarf Tortoise Conservation. Plzeňská zoo je též členem tohoto záchranného programu,“ podotýká. 

Prvoodchov pro plzeňskou zoologickou a botanickou zahradu se podařil už začátkem měsíce, konkrétně 3. května. 

Želva trpasličí – líhnutí. Foto: Kateřina Misíková

„Mládě želvy trpasličí chováme momentálně v terarijním zázemí, abychom měli vetší kontrolu přijmu potravy a zdravotního stavu. Želva trpasličí klade pouze jedno vejce. Délka inkubace a budoucí pohlaví jsou závislé na teplotě v inkubátoru. Želvička se líhla 135 dní, a délka procesu od porušení skořápky vajíčka vaječným zubem do opuštění trvala 3 dny. Jsme velice rádi, že se našemu mláděti daří a doufáme, že bude nadále prosperovat a podaří se nám další odchov u tohoto neobyčejně vzácného druhu želv,“ dodává Ondřej Trávníček.