Krajina,  Královéhradecký,  Liberecký

SOUTĚŽ: Podkrkonoší je neprávem opomíjené, dokazuje nová kniha

Podkrkonoší nabízí spoustu krásných a zajímavých míst, která jsou ale stále tak trochu ve stínu největších českých hor. Teď je ale čtenářům přibližuje kniha s názvem Toulky podkrkonošskou minulostí. Publikace očima autora Františka Jiráska popisuje historii Podkrkonoší v rozsahu bývalého vrchlabského okresu, ale i jednotlivých obcí. Texty dokreslují černobílé ilustrace významných pamětihodností i zajímavostí daných obcí a měst. Historik Krkonošského muzea ve Vrchlabí, Mgr. Jiří Louda, o knize napsal: „Jde o dílo, které korunuje autorovo dlouholeté badatelské, publikační a v jistém smyslu i pedagogické působení. Vlastně se dá říci, že těm, kteří tvorbu a působení Františka Jiráska sledovali, musela kniha svým způsobem chybět. Proto když se objevil její rukopis, bylo jasné, že musí vyjít nejen z úcty k autorovi, ale i kvůli jeho věrným čtenářům. František Jirásko opustil tento svět 10. července roku 2020. Nedočkal se vydání této své, dovolím si soudit, skutečně hluboce osobní knihy.“ Jak se stalo, že nakonec kniha spatřila světlo světa? O tom jsme se bavili s editorem knihy, Radkem Drahným.

Radek Drahný, editor knihy Toulky podkrkonošskou minulostí.

Řekněte, jak vlastně kniha vznikla? 

Když nás loni v srpnu ve svých 87 letech pan Jirásko opustil, tak jeho rodina trochu s překvapením zjistila, že v „šuplíku“ je hotový rukopis jeho posledního díla. Tím je právě vlastivěda původního vrchlabského okresu. A rukopis se dostal až k nám. Když jsme si jej přečetli, shodli jsme se mojí paní, která ve Vrchlabí provozuje regionální nakladatelství, že toto dílo nemůže zůstat v šuplíku. Rozhodli jsme se tedy, že se postaráme, aby kniha spatřila světlo světa.

Znal jste se s autorem? Jaký byl? 

Ano, párkrát jsme se potkali. Neměl jsem k němu ale – bohužel – blízko, takže se mi těžko hodnotí, jaký byl. Co o něm slýchám, tak byl velmi oblíbený mezi svými žáky. Ceněný jako průvodce po horách, a to jak českých, tak polských Krkonoších. Uznávaný profesionálními historiky jako amatérský, ale velmi pečlivý badatel. Vrchlabákům je osoba autora – Františka Jiráska – velmi dobře známá. Byl velmi váženou osobností, letitým vesnickým kantorem, kterého znaly nejen stovky žáků.

Co vás osobně na knize nejvíc zaujalo? 

Její příběh, kdy autor na sklonku života tvořil dílo, kterým chtěl vzdát hold svému kraji. Inspirací mu byla legendární kniha Toulky krkonošskou historií Theodora Lokvence. František Jirásko si uvědomoval, že na rozdíl od Krkonoš je oblast Podkrkonoších přehlížena

Je v Podkrkonoší nějaké místo, které by nemělo uniknout naší pozornosti? 

Takových je… Bohužel právě Podkrkonoší, jak je ve stínu Krkonoš, tak je celé opomíjené. Jen namátkou vyzdvihnu harrachovskou hrobku a zámek v Horní Branné, obry v Hostinném na náměstí, jedinečné výhledy na Krkonoše z cest známých jako Přícnice (nad Kunčicemi) a Trhovice (na Slemenem) – ostatně právě z ní je i titulní fotografie. A další a další místa… 

Dostalo se v knize na všechny obce Podkrkonoší? 

Prakticky ano. Najde se tam každá. 

Jste editor knihy. Ne všichni si ale umí představit, co to znamená. Jak tedy editace knihy vypadá? 

Editor stojí za tím, že kniha vznikne. Řídí tým spolupracovníků – jazykové korektorky, odborných korektorů – historiků, grafika, ilustrátora, jedná s tiskárnou, distributory. Jednoduše takový manažer, který se stará o vznik knihy a aby se dostala ke svým čtenářům.

František Jirásko na ilustraci, kterou čtenáři najdou v knize Toulky podkrkonošskou minulostí.

Kniha je doplněna také ilustracemi od Elišky Štěpové. Proč jste vybral právě ji? 

To byla velká náhoda. A krásná shoda okolností. Bylo nám jasné, že obrazovým doprovodem mohou být fotografie, ale báli jsme se, že jejich styl by byl nesourodý. Napadlo nás, že ilustrace významných pamětihodností daných obcí by velmi pěkně dokreslily téma knihy. Měli jsme představu, že i díky nim má být grafika knihy velmi čistá, vzdušná, jednoduchá a tím pádem i elegantní. Takovou ilustrátorku jsme ale zrovna neměli. Zeptali jsme se tedy našich přátel na FB, zda někoho neznají a jedni z Nové Paky doporučili jejich známou. A to byla Eliška Štěpová. Ilustrátorka, absolventka pražské Hollarky a velmi talentovaná mladá slečna. 

Kde si mohou zájemci knihu koupit? 

Kniha bude k dispozici u všech dobrých knihkupců nebo k zakoupení přímo od vydavatele (na webu https://www.krasneknihy.cz/shop/ nebo objednávky posílejte mailem na objednavky@greenmnago.cz). Doporučená maloobchodní prodejní cena je 399 Kč.

 

Soutěž

Chcete vyhrát knihu Toulky podkrkonošskou minulostí? Nyní máte šanci! Stačí správně odpovědět na soutěžní otázku a pak mít štěstí při slosování. 

Otázka: Jak se jmenuje nakladatelství, které knihu vydalo? 

Odpovědi zasílejte na e-mailovou adresu vyletoviny@email.cz, a to do soboty 11. prosince. Výherci knihu následující týden odešleme.