Navštivte město piva i architektonických skvostů
Potřebovali byste mít štěstí? Nebo chcete splnit nějaké přání? Tak vyrazte do Plzně! Právě tam vás zavedeme v rámci našeho jedinečného seriálu po krásách naší vlasti. Dozvíte se, že Plzeň není jen město piva. Prohlédnout si zde můžete největší synagogu v zemi, zoologickou zahradu, která chová nejvíce druhů zvířat ze všech zoo v Česku, a nakonec můžete vystoupat na nejvyšší kostelní věž v Čechách. Na své si zde ale přijdou i milovníci architektury a historie.
A proč jsme vás hned na začátku posílali za štěstím do Plzně? Lidem ho prý dokáže přivolat andělíček na mříži katedrály sv. Bartoloměje na náměstí Republiky. Tato mříž, která se nachází na zadní straně katedrály směrem ke Dřevěné ulici, chrání oltář. A k místu se váže pověst o místním mladíkovi, který se ženil. Protože byl ale kat, nesměl do kostela vstoupit. A to ani při své vlastní svatbě. Při obřadu ho proto zastoupil jeho přítel, zatímco on se celou dobu vkleče modlil venku právě u oltáře u zadní straně katedrály. Když obřad skončil a průvod vycházel z katedrály, chtěl kat vstát a dojít si pro svou nevěstu. Z toho dlouhého klečení na studeném kameni měl však nohy celé dřevěné, a proto se chytil mříže a vstát mu pomohl právě tento andělíček. To neušlo pozornosti zvědavých přehlížejících, kteří si příhodu nenechali pro sebe. Brzy se sem začali sjíždět lidé z blízkého i dalekého okolí, aby andělíčkovi pošeptali své tajné přání.
Zoo Plzeň
Mezi hlavní hvězdy plzeňské zoo patří žirafy, nosorožci, lvi, tygři, medvědi, tučňáci, plameňáci, klokani, zebry, krokodýli a třeba i pro někoho obyčejná domácí zvířata na statku Lüftnerka.Neměli byste si nechat ujít ani nejnovější expozice Svět v podzemí a Království jedu, ve kterém uvidíte nejjedovatější hady světa. Součástí zoo je botanická část s meditační japonskou zahradou.
Sousední DinoPark
Nezáleží na tom, jestli máte chviličku nebo několik hodin. Dá se tu klidně strávit i celý den. Výlet do plzeňské zoo můžete spojit i s dobrodružnou cestou do pravěku. V sousedním DinoParku můžete obdivovat pohyblivé i ozvučené obří modely prehistorických ještěrů. Při společné návštěvě se Zoo Plzeň můžete využít zvýhodněné vstupné.
Muzeum loutek
Spejbl s Hurvínkem se v Plzni narodili, a tak není čemu se divit, že zde vzniklo zajímavé muzeum věnované právě loutkám. Najdete ho v jednom z historických domů přímo v centru města na náměstí Republiky. Expozice vypráví příběh loutek od malých kočovných divadélek až po současnou produkci plzeňského Divadla Alfa. Seznámíte se tu i s tvůrcem Spejbla a Hurvínka Josefem Skupou i jeho následovníkem Jiřím Trnkou. Hlavním lákadlem muzea je to, že si exponáty nemusíte jenom prohlížet ve vitrínách, ale děti zde samy mohou dát průchod fantazii a zahrát si vlastní divadlo. Díky programu Expedice na niti se mohou tatínkové a dědečkové s dětmi vypravit na loutkovou osmitisícovku, kde společně překonávají nejrůznější úkoly.
Techmania Science Center
Vědecké show, hlavolamy, ukázky pokusů, klasické i interaktivní expozice, nečekané experimenty, netradiční workshopy a navíc supermoderní planetárium. To vše nabízí plzeňské science centrum Techmania, které za každého počasí přesvědčí celou rodinu nebo školní třídu o tom, že věda není žádná věda, ale přináší spoustu zábavy. Nachází se v historických továrních halách uprostřed průmyslového areálu bývalé Škodovky.
Už pro děti od 3 let je připraveno několik expozic, díky kterým mohou objevovat svět. Další expozice zvou starší děti do tajemného světa chemie a fyziky. Zajímavá je také expozice Vesmír, kde si odvážní jedinci mohou prostřednictvím gyroskopu vyzkoušet i stav beztíže. Ve 3D Planetáriu se díky pestré nabídce projekcí můžete podívat na Měsíc, objevit příběh Země od jejího počátku a užít si také různé animované filmy.
Historické podzemí
Pod historickým centrem Plzně se rozkládá téměř 20 km chodeb, sklepů a studní plzeňského historického podzemí. Podzemní labyrint svým rozsahem patří mezi největší v České republice. Byl budován od konce 13. století, na některých místech až ve třech poschodích. Jeho návštěvníci si mohou prohlédnout téměř 800 metrů dlouhý okruh. Vstup do podzemí se nachází v právovárečném domě, ve kterém sídlí Pivovarské muzeum.
Velká synagoga
Velká synagoga v Plzni je považována za největší synagogu v České republice a patří k největším v Evropě i ve světě. Synagoga byla slavnostně otevřena ve čtvrtek 7.9.1893. Plzeňští židé se z ní však netěšili příliš dlouho. V lednu 1942 bylo třemi transporty nacisty deportováno do Terezína 2605 židů z Plzně. Od zničení Velkou synagogu nejspíše zachránila poloha mezi dvěma domy a také skutečnost, že sloužila jako prodejní sklad nábytku deportovaných židů a později se stala pracovní dílnou, kde se šily uniformy německým vojákům. Boje o osvobození města na konci války dodnes připomínají viditelné otvory po kulkách na deskách desatera na vrcholku průčelí synagogy. Po válce se synagoga navrátila židovské náboženské obci, která však byla po válečných útrapách značně zdecimována, vždyť se jich do Plzně z koncentračních táborů vrátilo pouhých 204. Plzeňští židé, kteří holocaust přežili, často emigrovali do Izraele nebo Spojených států. Jen zázrakem přečkala synagoga i období komunistické zvůle a nebyla přestavena na městské lázně či tržnici. Postupně se její již tak žalostný stav zhoršoval a byla ponechána na pospas svému osudu. Snaha židovské obce o záchranu této památky vyvrcholila v letech 1994 – 1998, kdy došlo k částečné rekonstrukci. V současné době slouží synagoga svému původnímu účelu, zároveň je využívána jako výstavní a koncertní sál a úsilí židovské obce o dokončení její opravy kontinuálně pokračuje.
Katedrála sv. Bartoloměje
Skutečnou dominantou Plzně je gotická katedrála sv. Bartoloměje. Pyšní se nejvyšší kostelní věží v České republice (102,26 m). Po překonání necelých tří set schodů se vám z jejího ochozu otevře nádherný výhled na město i do celého kraje. Za dobrého počasí jsou vidět nejen vrcholky Šumavy a Českého lesa, ale i Alp. Podle krajského úřadu jeho jeho kostelní věž tou nejvyšší v Čechách (102 m), některé zdroje však uvádějí, že pražská katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha dosahuje výšky 107 metrů, další však uvádí údaj 102,8 metru či 97 metrů.
Loosovy interiéry
Jedinečným architektonickým skvostem je soubor osmi dochovaných bytových interiérů od Adolfa Loose. Světoznámý architekt, považovaný za zakladatele moderní architektury, je v Plzni ve 30. letech 20. století navrhl pro místní židovské podnikatele. Komentované prohlídky tří doposud zrekonstruovaných Loosových interiérů se konají pravidelně každý týden. Kromě jedinečného designu vás seznámí i s osobitými příběhy jejich původních majitelů, ve kterých se prolínají často tragické soukromé osudy jednotlivců s dějinnými událostmi před 2. světovou válkou, v jejím průběhu i v období komunismu.
Plzeňský Prazdroj
Do pivovaru Plzeňský Prazdroj ročně zavítá poznat historii i současnost světoznámého ležáku více než půl milionu návštěvníků z celého světa. Díky tomu patří plzeňský pivovar mezi deset nejnavštěvovanějších turistických míst v České republice. Přijďte se i vy seznámit s legendou, po které se jmenuje více než 70 % piv na světě.
Pivovarské muzeum
Plzeňské Pivovarské muzeum najdete v historickém centru v původním právovárečném domě z 15. století. Vypráví příběh výroby a pití piva od dávných dob až po současnost. Zábavná i poučná expozice potěší milovníky historie a pivovarnictví. K vidění je tu mimo jiné nejmenší pivní džbánek na světě i obří pivní džbán ze Sibiře nebo pivovarská laboratoř.